Öykü Yıllığı Çıktı

 
Türkiye’de ilk: Öykü Yıllığı

Annemarie Schimmel’in Hallac eserinden müthiş bir alıntıyla başlıyor Edebiyat Ortamı dergisinin yirminci, yani mayıs-haziran sayısı. Dergi bu sayısında çok güzel bir şey yapmış. Türkiye’de çok alışık olmadığımız bir şey… Daha önce yayınladığı yıllıklara bir yenisini daha eklemiş. Bu sayısında okuyucusunun kütüphanesine  güzel bir hediye ile katkı sunuyor Edebiyat Ortamı.  Fakat bu yıllık, ilk ikisinden de çok farklı. Öncekiler şiir yıllığı olarak hazırlanmıştı. Oysa bu alanında, sanırım, ilk olma özelliği taşıyor: Öykü yıllığı.

Edebiyat  Ortamı dergisiYıllık Sadık Yalsızuçanlar’ın emeği neticesinde oluşmuş. Ayrıca yıllıkta 2010 yılının Türkiye’de öykücülük açısından nasıl bir birikimi oluşturduğuna dair Suavi Kemal Yazgıç’ın ve Yılmaz Yılmaz’ın da birer değerlendirme yazıları mevcut. Öykümüzün geçen yılki görünümüne ilişkin bir kare belirlemeyi, öykü gündemimize bir kayıt düşmeyi amaçladık diyen Yalsızuçanlar, öykü yıllığının da bir gelenek olacağının ipuçlarını veriyor.

2010 yılı öyküde verimliydi

Suavi Kemal Yazgıç birkaç isim üzerinden yaptığı değerlendirmede Sadık Yalsızuçanlar’la aynı fikirde olduğunu söylüyor: “2010 yılı hem genç yazarlar hem de usta yazarlar açısından bereketli bir yıl oldu.” Bu tespitin ardından Yazgıç, 2010 yılının yayınlanmış tüm öykü kitaplarını sıralamış.

Yılmaz Yılmaz ise “2010 Yılında Öykü Kitapları” başlığı altında önce genel görünümü sunuyor. Ardından da onlarca öykü kitabının tek tek kritiğini yapıyor.

Öykü soruşturması

Kitap/yıllık klasik antolojiden/derlemeden birkaç yönüyle farklılık arz ediyor. Birçok okurun merak ettiği, yazarlara sormak istediği temel iki soruyu soruşturma formatında onlarca öykü yazarına sormuşlar. Bu sorular “2010 içinde yayınlanmış, dikkatinizi çeken on öykü hangisidir? 2010 içinde yayınlanmış, dikkatinizi çeken on öykü kitabı hangisidir?” soruları.

Özellikle kitaplara verilen cevaplar kısmen benzerlik gösteriyor. Tabi bu da öne çıkan kaliteli kitaplara işaret ediyor hiç kuşkusuz. Peki, kimler mi katılmış soruşturmaya? Ahmet Büke, Ali Ayçil, Ali Çolak, Asuman Güzelce, Fatma Barbarosoğlu, H. Yıldız Ramazanoğlu, Hüseyin Altsoy, Kamil Yeşil, Nermin Tenekeci, Nihat Dağlı, Recep Şükrü Güngör, Sibel Eraslan, Suavi Kemal Yazgıç, Yılmaz Yılmaz ve Zeki Bulduk.

2010 yılında neler yayınlandı?

Soruşturmanın ardından 2010 yılının öykü ödüllerinin çetelesi çıkarılmış. Ve çetelenin nihayetinde arzı endam ediyor geçen yılın öyküleri.

İşte yıllıktaki bazı öyküler:

Hiç– Ahmet Büke, Okul Hikâyeleri– Ahmet Örs, Eşkıya– Ahmet S. Akçay, Yolculuk– Ali Haydar Haksal, Beklenmeyen Mektup– Âlim Kahraman, Lara.Larissa– Cihan Aktaş, Yağmursun– Gökhan Özcan, Pek Hazin Bir Nükte– Hasan Aycın, Kötü Bülbül– Mustafa Kutlu, Dedem öldü, biliyor musun– Nurettin Durman, Yönünü Yitirmiş Yolcu– Rasim Özdenören, Cennet Teyze-Zeki Bulduk,

Erdal Kurgan, www.dunyabizim.com

Etiket(ler): , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın