Bir Önsöz Vesilesiyle: Ankara İlahiyat Küçüktür, İletişim Yayınları Büyüktür!

İlahiyatlı arkadaşlar alınmasın ama ilahiyat camiasında bir tür sağcılık görürüm hep.  Devletin en sağlam kurumu olmasından mı kaynaklı bu durum bilmiyorum. Sağcılık ve sağlamlık bağı da kurulabilir. Her neyse, ilahiyat ve sağcılık konusunda bir çözümleme yapmanın bir imkanı da sayın meselesidir. Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Gerçekten de derin bir alaka derim bende.  Hani şu vatana sadakat meselesi addedilen sayın var ya onun gibi bir hitap sözcüğü olan sayın.

Şimdi açıklayayım: Kral Tanrı Allah’ın Krallığı kitabının önsözünde çalışmayı yapan Halil Hacımüftüoğlu’nun Ankara İlahiyat’taki hocalarına hitap ettiği bütün sayınların ilk harfi  küçük s ile başlamış. Dilbilgisi açısından da doğru olan bu kullanım nedense bir süre sonra sıra yayınevi çalışanlarının adını zikretmeye gelince uçmuş gitmiş. İletişim Yayınları mensuplarına hitap edilen bütün sayınların ilk harfinin büyük S ile başlaması dikkatimi çekti. Her nedense bunu basit bir tashih sorunu olarak algılamaya gönlüm el vermedi. Yaranma, sağcılık gibi birkaç sözcük geçti aklımdan. Bir de Tasfiye’nin bu sayısında Asım Öz’ün Cemal Şakar’la ilgili yazısında bahsettiği o kişilik sorunu.

Bahsettiğim kitabın önsözünün sonunda yer alan ifadeler aynen  şöyle:

Bu önsöz vesilesiyle başta danışman hocam sayın Prof. Dr. Halis Albayrak olmak üzere tez jürisi olarak çalışmamı okuma ve değerlendirme zahmetine katlanan diğer hocalarım sayın Prof. Dr. Salih Akdemir’e, sayın Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu’ya, sayın Prof. Dr. Mesut Okumuş’a ve sayın Prof. Dr. Nahide Bozkurt’a teşekkürlerimi arz etmek isterim.  Ayrıca kitabımın basımını gerçekleştiren İletişim Yayınları’ndan Sayın Nihat Tuna’ya, editörlüğünü yapan Sayın Tanıl Bora’ya, dizi kapak tasarımını yapan Sayın Ümit Kıvanç ile kapağı hazırlayan Sayın Suat Aysu’ya; son olarak düzeltileri yapan sayın dostum Ömer Ayçiçek’e ve Sayın Canan Güzel’e de teşekkür ederim.

Bir önsöz vesilesiyle bir zihniyet çözümlemesi yapılabilir mi? Bence yapılabilir.

Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Önsöz Vesilesiyle: Ankara İlahiyat Küçüktür, İletişim Yayınları Büyüktür! için 2 cevap

  1. said ramazan diyorki:

    Kitap sunuş ve jenerikleri ilginçtir. Mesela Ahmed Kalkan hocanın son çıkan kitabının birinin jeneriğinde. ehl-i dizayn diye bir ibare vardı.
    Beyza Bilgin yaptığı çevirilerden birinde soyadını Düşüngen yapmış..

  2. beytullah emrah diyorki:

    ömer ayçiçek’e ayıp etmişler bu durumda!

Bir yanıt yazın