Salgın Dronu: Dünyayı “Büyük Birader” İle Tanıştırma

France24’ten Sam Nunn, Çin, Endonezya ve İtalya, Fransa ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde dronlar tarafından çekilen polis görüntülerini derledi ve bu görüntüler ile dronların gözetimiyle temel hak ve özgürlükleri askıya alan devletlerin yurttaşları nasıl adım adım takip ettiğini gösterdi.

Thomas Gaulkin-Atomic Sciens (Çev: Haşmet Demirel)

Çin polisi, quadcopter İHA’larını krizin başlarında konuşlandırdı, hatta dışarıda yürüyen insanları azarlamak için bile yönlendirdi.

Başka yerlerde, uğultulu canavarlar alışveriş veya biraz temiz hava almaya çalışmak gibi masum faaliyetlerde bulunan, kural baskısını sevmeyen vatandaşların uğursuzca üzerine geliyor. İngiltere’de polis, geçen hafta ziyaretçilerin üzerinde uçan dronları bir parka göndermeleri ve daha sonra görüntüleri twitterda yayımlayarak onları utandırması nedeniyle eleştirildi.

Hızlı bir şekilde gelişen koronavirüsün yayılmasıyla mücadele etmek için yeni teknolojilerle, özel İHA’lar da geliştiriliyor. Kuzey Amerika şirketi Draganfly tarafından geliştirilip Avustralya Üniversitesi ve Avustralya Savunma Bakanlığınca kullanılan salgın dronu kalabalıktaki insanların kalp atış hızı, öksürük ve hatta kan basınç ile vücut sıcaklığını ölçmek için tarayabiliyor,

Dronlar kamusal alanlara antiviral dezenfektan püskürtmek için bile kullanılıyor, ancak uzmanlar yararlarını ve hatta güvenliğini sorguluyor. Airborne International Response Team ve DRONERESPONDERS gibi özel kuruluşlar, #dronesforgood gibi sosyal medya hashtag’leri ile dronları her türlü sorunlu görev için gerçek bir makine olarak tanıtıyorlar.

Denetimden Nefret Eden ABD’liler Bile Teslim Oldular

Normal şartlar altında, hükümet gözetimine İngilizlerden daha güçlü bir anayasal alerjisi olan birçok Amerikalı, dışarıda onları takip eden ve COVID-19 acil durumundan sonra ne için kullanılabilecekleri konusunda endişe duyulan ürpertici uçan polis robotlarını görmekten öfkelenecekken salgın kaygısı ile öfkeleri söndü.

İşler kesinlikle daha kötü olabilir. Macarlar şimdi, hükümetlerinin virüse karşı kapsamlı bir baskıya izin vermek için kendisinin yetkilerini etkili bir şekilde güçlendirdikten sonra Orwellian bir diktatörlük içinde yaşıyor. Spektrumun diğer ucunda ise Belarus vatandaşları, başkanlarının virüs içermeyen paralel bir evrende “etrafta uçuşmasını” yaşıyorlar.

Dronlar bu salgının kontrolüne yardımcı olmak için ABD sokaklarının üzerine gelmeye başlarsa Amerikalıların bir zamanlar hayal edilemeyecek şeyleri kucaklamaktan daha iyi bir seçeneklerinin olmadıkları bir “halk sağlığı Alacakaranlık Bölgesine girmiş olduğumuza” yönelik bir başka görünür uyarıcı olacaklar.

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın