NATO’dan Ortadoğu Kıskacı: İzmir de NATO’ya üs oldu!

 

NATO’dan yapılan açıklamada, İttifak’ın askeri komuta yapılarındaki personel sayısının 13 binden 8 bin 800’e düşürecek karargah reformu kapsamında NATO’nun Almanya’nın Heidelberg ve İspanya’nın Retamares kentlerinde bulunan iki kara komutanlığının birleştirilerek İzmir’e taşınacağı belirtildi.

Bazı üsleri kapatarak ve bazılarını naklederek NATO’nun ana üslerini 11’den 7’ye düşüren reform kapsamında daha önce Almanya’nın Ramstein üssü ile birlikte NATO’nun iki hava unsur komutanlığından biri olan İzmir, tek sabit kara karargahı haline gelecek.

Yeni yapılanmada NATO’nun hava kuvvetlerine Almanya ve deniz kuvvetlerine İngiltere ev sahipliği yapacak. İzmir’deki kara komutanlığıyla birlikte her 3 kuvvet doğrudan Belçika Mons’taki Avrupa Harekat Komutanlığı’na bağlanacak.

İzmir hava üssü mevcut yapılanmada İtalya Napoli’deki Müşterek Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı faaliyet gösteriyor.

NATO karargah reformuyla NATO’nun Napoli ve Hollanda Brunssum’da bulunan müşterek kuvvetler komutanlıkları, İzmir gibi üslerle bağlantıları koparılarak korunacak.

NATO’nun kara unsurlarını kaybeden İspanya’nın Madrid yakınlarındaki Torrejon kara üssü, Almanya’daki hava kuvvetleri komutanlığına bağlı hava operasyonları üssüne çevrilecek.

Karargah reformu kapsamında ayrıca Portekiz’deki Lizbon Müşterek Karargahı kapatılarak deniz üssüne dönüştürülecek.

haberdem.com

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın