Kocaeli’de Başörtüsü Direnişi 7. Yılında – TOKAD da Oradaydı

23 Nisan 2005 tarihinde Kocaali’de başlayan ve Türkiye’nin başka illerine de yayılan başörtüsüne özgürlük hareketi, 2011 Nisan ayında 6. yılını bitirip 7. yılına giriyor. Yıl dönümlerinde yapılan ve geleneksel hale gelen yürüyüşle, unutturulmaya çalışılan başörtü zulmünü, unutmadığımızın mesajı bir kez daha veriliyor.

Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı, 30 Nisan 2011 Cumartesi günü saat 14.00’da İzmit Merkez bankası önünden başlayan ve İzmit İnsan Hakları parkında konuşmalarla sona eren bir yürüyüşle bir kez daha, yasağa, zulme, darbecilere, ergenekonculara, dayatmacılara boyun eğilmediğinin, üniversitelerle sınırlı bir alanda değil, eğitimin her alanında, devlet dairelerinde, mecliste, yaşamın her alanında başörtüsü özgür olana kadar bu mücadelenin süreceğinin, mesajı verildi. “Eğitimin her alanında başörtüsüne özgürlük, okullar halkındır”, “Mecliste başörtüsüne özgürlük, meclis halkındır”, “Devlet dairelerinde başörtüsüne özgürlük, devlet daireleri halkındır”, “Biz gençler Facebookta anlaştık, başörtü yasak diyen dinozorlara kırmızı kart göstermeye geldik” yazılı pankartları açıldı.

Yürüyüş başlangıcında bir konuşma yapan yürüyüş yöneticisi Ali Akbaş:

“Bizler, inançlı sivil toplum kurumları olarak daima bu zalimlerin karşısında İbrahim’ce dik duruş sergiledik, asla yılmadık, zalimlere karşı göstermiş olduğunuz Muhammedî duruş ile Rabbimizin takdirini kazandık, tam 312 haftadır hiç ara vermeden yaptığımız ana konusu başörtüsü olan ve diğer insan hak ve özgürlükleri alanında yaptığımız eylemler ile insani ve İslami mücadelemizi devam ettirdik.

Şimdi bu zamana kadar yaptığımız bütün çalışmalarımızın yıllık göstergesi olacak olan, aynı zamanda bir milad olacak olan büyük başörtüsü mücadelemizin “7. Yıllık Yürüyüş”ünü gerçekleştireceğiz inşallah.

Yüce Rabbimizin izni ve inayeti ile yine birlikte ve beraberlik içinde, zalimlere bir mesaj olması için, insanlarımıza hak ve hürriyetlerini vermeyen despot yasakçılara karşı, inançlı insanların güç birliğini haykırmak için, bu vatanın gerçek sahipleri olarak zalimlerin karşısında nasıl bir güç olduğumuzu onlara göstermek için, güç ve kuvvet sahibi yalnızca âlemlerin rabbi olan Allah’tır demek için, ZALİMLERE KARŞI yürüyüşe geçeceğiz,” dedi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Sakarya, Konya, Antalya, Tokat, Samsun, Edirne ve Türkiye’nin birçok ilinden gelenler ve Kocaeli halkından oluşan binlerce kişilik sloganlar eşliğinde yürüyüş yaparak, sloganlar atarak İzmit İnsan hakları parkına geçti. Konuşma programındın başlangıcında ilköğretim çağında bir çocuk, özgürlük sloganları eşliğinde güvercinler uçurdu. Arkasından ilk konuşmayı Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platform Başkanı ve MAZLUMDER Kocaeli Selahattin Mengül yaptı. İkinci konuşmayı MAZLUMDER Genel başkanı Ahmet Faruk Ünsal yaptı. Besmeleyle söze başlayan ve heyecanlı bir konuşma yapan MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, “Haklarımızı her alanda alana kadar bu meydanları terk etmeyeceğiz.” dedi.

Ardından Adalet ve Özgürlükler Platformları dönem sözcüsü Nigar Gümrükçüoğlu ve zulme uğrayan kadınlar için Medine Küçük konuşmalarını yaptılar. Son konuşmayı da Abdurrahman Dilpak yaparak “Bu meydanda yıllardır basın açıklaması yapan, Allah’ın emirlerini unutturmayan kardeşlerimi kutluyorum.” dedi. Konuşması büyük beğeni alan Abdurrahman Dilipak’ın sözleri sloganlarla desteklendi.

TOKAD da oradaydı

Adalet ve Özgürlükler Platformu bileşenlerinden TOKAD (Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği) mensupları da yürüyüşe destek için Kocaeli’deydi.

Haber: Serhat Edizer

Etiket(ler): , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın