hanımlara özel haller / kitap iki

-hanımım siz gerçek misiniz? mücahit mi, aktivist misiniz?! ooo lalla, aliyülalaaa!?-

her şey hızla yenileşiyor.. değil mi? eskiden meydanlarda büyük laflar etmek, sloganlar atmak, koşuşturmak, afiş asmak, tağutları lanetleyen kitaplar dağıtmak, “mücahitlik” alametiydi… sakallı ağabeyler.. büyük eşarplı ablalar… slogan atmak için havaya kalkan ellerde bile hassas bir islami anlayış ( bilekler sıkaca kapatılıyor) vardı.. şimdi ise.. bir internet sitesinde, üzerine fenerbahçe forması giyrek, kolları sıvalı eller havada ritim tutan, zıplayan, hoplayan başörtülü kızlar var.. bu iki resim iki kuşağı çok da güzel anlatmaya yetiyor..

üniversite mezunu, çalışan, evliliği henüz asla düşünmeyen, sorumluluktan hızla kaçan, aman eve mi tıkılacağım!? tiriplerinde olan, eşarbı belli bir şekilde takan, “beş şeyden asla vaz geçemeyen”(Kırmızı başörtüsü, beyaz ipek gömlek, siyah pantolon, pumps ve Chanel Allure parfüm. ala dergisi roportaj),pahalı etiketler taşıyan, zorlama kibarlık taslayan, ezgi yerine klasik müzik takılan.. yine de meydanlara sadık kalan!, bir kaç entel edebiyatçı ve batılı felsefeci tanıyan, fotoğraf makinesine bayılan.. şimdilerde bu tiplere “aktivist” diyoruz!? (a’yı söylerken dili ala-bildiğince yuvarlıyoruz!?)

-erkekleri mevzu bahis etmiyorum bile onların şimdilerdeki en büyük sorunu üzerlerine yapıştırdıkları daracık pantolanlarla secdeye nasıl varacakları olmalı!?-

öyle ya toplumsal değişimi herkes istiyor!? herkes demokrasiden yana.. kadınlar rahatsız.. “muhafazakar” kesim akıllandı! haklarının farkındalar artık!? ağzını açan dört eşlilik, miras diyor!? ya, yetmez mi…

suudlu kızların arabası var güzel  mi güzel.. tahranlı kızlar doğum günü partisi veremiyor, erkek arkadaşlarıyla rahat rahat gezemiyorlar, ne kadar üzücü.. türkiyeli kızlar ise o kadar şanslılar ki!?

bu ne yüzeysel değişim talepleri böyle!? ne bayağı arzular.. ne alternatif sapmalar..ama yaa bizimde bmw miz olsun, paramız olsun, tarzımız olsun, olsun işte olsun olsun!?

iyi iyi hanımlar, mekanınız cennet olsun!?

 

tuba kaplan

 

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın