Eki
5
2010

Başörtüsü siyasal simgedir!

Cumhuriyet yazarı Şükran Soner, Nuray Canan Bezirgan‘ın da katıldığı CNN TURK‘teki programda başörtüsünün özgür olmasının İslamcıların siyasal süreçlerinin bir başlangıcı olduğunu, başörtüsünün insan haklarıyla ilgisinin olmadığını söyledi.
Başörtüsü mücadelesini insan hakkı seviyesinden siyasal mücadelenin öncü öğesine taşımak isteyen devrimci çizgiyi laik kimliğiyle çok da iyi fark etmiş Soner.
Darısı bütün dindarlara…

Henüz yorum yapılmamış+ Yorum Ekle

  • başörtüsü sorununda yasal sorumlular konuyu birbirinin kucağına atıp dururken, çözümün tek başına başörtülü öğrencilerin omuzlarına yüklenmesi ibretlik bir durum olsa gerek…

    ve diğer bir durum da sorunun mazlumların hak mücadelesinin bir sembolü olmaktan uzaklaşarak iktidarın yeni seçkinlerinin sınıfsal bir simgesine dönüşmesi!

    başörtüsünün çözümü noktasında müslüman kamuoyunun türkiye'yi kuşatan bir kamusal direnişi örgütlemekten özellikle son altı yıl süresince özellikle kaçınırken, gelinen noktada da çözümü önce hükümete sonra da bu konuda etkili bir sivil mücadele örnekliğini görememiş genç kızlara havale edilmesi dikkate değer bir durum…

    ve son bir not: kazanılmayan her hakkın kaybedilmesi de kolay olabilir.

Yorum bırak

Olmalısın oturum açmışbir yorum göndermek için.