Zenginleşmeyi ancak çalışmayla elde edebiliriz!

 Mesai 06’da başlayacak, cumartesi mesaisi geliyor!

Enerji Bakanı Taner Yıldız gün ışığından daha fazla yararlanmak ve verimliliği artırmak için mesaiyi saat 6-7 civarında başlatmak ve cumartesiyi de çalışma günlerine dâhil etmek için hazırlık yaptıkların ısöyledi. Taner Yıldız’a göre zaten esnaf bunu yapıyor ücretliler de yapabilir.

Posta Gazetesi’nden Hakan Çelik ile sohbet eden ve enerji verimliliği konusunda bir dizi girişime öncülük etmek istediklerini anlatan Bakan Taner Yıldız, “Amerika ve Avrupa’daki bazı ülkelerde mesai sabah saat 06:00-07:00 civarında başlıyor. Türkiye’de de bunu uygulamak istiyoruz” dedi.

Erkenden Yatılacak, Yatttt!

Bakan Yıldız “Mesai erken başlayınca erken bitecek. Böylece gün ışığından daha fazla yararlanacağız. Esnafımız zaten bunu yıllardır yapıyor. Bu aslında kültürümüzde de var. Devlet bunu niye yapmasın ki? Yılda 3 milyar kilovatsaat elektrik tasarruf edebiliriz” dedi.

Bakan Taner Yıldız, “Çalışanlar uykusundan fedakârlık yapacak” sorusuna “Uyku süresinde azalma olmaz. Vatandaş akşam daha erken uyur” yanıtını verdi.

1973’te Kanun Çıkmıştı

Türkiye’nin kalkınma ve zenginleşme için daha kat etmesi gereken çok yol olduğunu söyleyen bakan Taner Yıldız, “Cumartesi tam ya da yarım gün mesai yapılması için de harekete geçeceğiz. Zenginleşmeyi ancak çalışmayla elde edebiliriz.” dedi.

Türkiye’de cumartesileri yarım gün mesai yapılıyordu. 1973’te çıkarılan kanunla cumartesileri tatil ilan edildi…

***

Yukarıda hayretamiz bir haber var, gerçi şaşırmıyoruz, çılgın neoliberal politikaları uygulamaya hevesli AKP hükümetine ve onun “dindar” bakanına…

Çok çalışıp kalkınacakmışız, o da zaten yakın bir hedef değilmiş, artık kaç kuşak daha ve ne kadar çok çalışacak bilmiyoruz. Muasır medeniyet seviyesine çıkaracaklar ya ülkeyi, enerji tasarrufu yaptırıp kapitalist patronlar daha çok üretim yapıp zengin olacaklar.

Kalkınmacı ve zengin olmacı mantığı ile dindarlığını nasıl telif ettiğini anlayamadığımız dindar bakan, bu çalışma ve kalkınma tutkusunu, bu kamu emekçilerini köleleştirme isteğini kültürümüzle, dolaylı olarak da dini gelenekle irtibatlandırmak istiyor. Kalvinist ruha İslam’ı alet etmek niyetiyle…

Neoliberal faşizm bizi köleleştirmeye, zenginlik ülküsüne kurban olarak sunmaya iman etmiş.

Bunu da mı görmeyelim!

Etiket(ler): , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın