Yakamıza İlişen Rüzgâr | Gökhan Akçiçek

“Çocuk” ve “hüzün” kelimelerini yan yana getirmek pek rağbet görmese de, söz konusu Gökhan Akçiçek’in şiiri olunca bu ikili ister istemez bir araya geliyor.
İlk şiir kitabı Bulutlar Örtmese Güneşi’den bu yana Akçiçek’in bütün şiirlerinde ana tema hüzündür. Çocukların kırık ve yarım kalplerini bizlere gösteren şair, kısa ama sarsıcı dizelerle içimize katar katar olmuş sıradağlar dizerek şiirini yazıyor:
“bir memesini eksik emdim
annemin
bu yüzden yarımdır
tüm heveslerim…”

Bu kitabında da yerli acıların serencâmı var
Daha önceki şiir kitaplarında dünya çocuklarının acılarına da bizleri şahit tutan şair, yeni kitabında yalnızca yerli acıların serencâmını -en çok da kendi hikâyelerini- anlatmış.

“hep sana benzetirim baba
kaşığını
bardağına değdirmeden
çayını karıştıranları…”

Yakamıza ilişen bu rüzgâr
Gökhan Akçiçek’in yeni şiir kitabı Yakamıza İlişen Rüzgâr… Mühür Kitaplığı’ndan çıkan kitap üç bölümden ve otuz bir şiirden oluşuyor. Kitapta, yakamıza gelip yapışan ve nice zaman sonra fark ettiğimiz uğultulu bir rüzgârın acılı sesini duymak mümkün. Bildiğimiz ama unuttuğumuz ve çoğu zaman görmezden geldiğimiz hüzünler, dize dize bize hüznü tattırıyor.

Babaların gitmeye meyilli bir duruşu var
Anneler şiirlerin her zaman baş konuğudur. Şiire uzaktan-yakından bulaşmış herkesin bir “anne” şiiri vardır. Babalar ise şiirlerin unutulmuş kahramanlarıdır. Babalara yazılmış şiirlere rastlamak pek mümkün değildir. Gökhan Akçiçek’in Yakamıza İlişen Rüzgâr kitabında anneler kadar babalar da yer tutuyor. Akçiçek’in şiirlerinde babaların buruk bir kalbi, gitmeye meyilli bir duruşu vardır.

Önceki kitabı İnce Hüzünler Senfonisi, anne üzerine yazılmış şiirlerin yoğun olduğu bir çalışmayken, Yakamıza İlişen Rüzgâr kitabı, baba şiirlerinin de ağırlıklı olduğu bir kitap.

Tırtıl sayfasını oğluna adamış
Gökhan Akçiçek, kitabın Tırtıl Sayfası bölümünü oğlu Miraçhan Yahya’ya adamış. Otizm’den muzdarip Miraçhan’ın kalbinden ve gözlerinden dökülen haykırışları şair babası adeta nakış nakış dokuyarak hayatının en hüzünbaz şiirlerini yazmış.

İnce Hüzünler Senfonisi kitabını bütünüyle oğlu Miraçhan Yahya’ya ithaf eden Gökhan Akçiçek’in, bir şair baba olarak hayatının en buruk şiirlerini oğlu için yazdığı kesin.

Çocukların tam kalbinden şiirler yazıyor
Gökhan Akçiçek, çocukların kalplerinden şiirler yazmaya devam edecek. Çocuklar her yerde çünkü. Bir bakacağız, hüzünlü bir şarkı gibi içimizde kıvranıp dururlarken; bir bakacağız, çiçeklerin arasında oynamaktan okula geç kalacaklar. Gün gelecek; akşam çizdiği haritanın üzerinde uyuyup sabah dünyayı kucaklamış gibi rengârenk uyanacaklar.

Çocukların kalbini sımsıkı tutan, onları bizimle tanıştıran bir şair ağabeyimiz olduğu için ne mutlu bizlere…

Yakamıza İlişen Rüzgar – Gökhan Akçiçek, Mühür Kitaplığı

Mustafa Uçurum | Dünyabizim

Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın