Özgür Açılım’ın Yeni Yıllığı “Mesel” Çıktı! – Mustafa Özeke

Özgür Açılım Platformu Bilgi Üniversitesi öğrencisi bir grubun çabasıyla başlatılan bir hareket. “İslam’ın ufku ve kuşatıcılığı ile yeryüzünde adaletin tesisi için hakikatin şahidi olarak gerekli eylem ve söylemi üretme çabası içinde olan bir hareket” kendi ifadeleriyle…

Özgür Açılım, çalışmalarını, çabalarını, mesajlarını son üç yıldır derli toplu bir çalışmayla, her yıl farklı bir isim verdiği yıllıklarında bir araya getiriyor ve dostlarına, yeni tanışıklıklara sunuyor.

Özgür Açılım Platformunun hazırlamış olduğu yeni yıllığın adı “Mesel”. “Mesel”,  bir meselesi olmayan; “bizimkiler iktidarda” diyerek rahata ermiş “müslümanlara” bir çağrıyla başlıyor. Bu çıkış Müslümanların iyice pasifleştiği, iktidara eklemlendiği günümüzde oldukça anlamlı.

Özgür Açılım, kendi içerisinde gerçekleştirdiği derslerden tutun da sokakta yapılan eylemlere kadar gerçekten aktif bir grup. Yıllığın girişindeki çağrının altını dolduracak bir hayli argümanı, faaliyeti görüyoruz Mesel’de.

Yıllığın içeriğine biraz değinecek olursak; yıllıkta “Nasıl Bir Müslüman Gençlik Hayal Ediyorsunuz” konulu bir soruşturma bölümü var. Onlarca yazarın nasıl bir müslüman gençlik hayal ettiklerini okuyoruz… Özgür Açılım’ın gerçekleştirdiği “Müslüman Öğrenciler Buluşması”, “Gençler Kur’an’ı Konuşuyor” gibi çeşitli etkinlik haberleri yer almakta… Yıllığı okurken karikatürler, şiirler, resimler bize eşlik etmekte… Yıllığın tasarımı ve baskısı ise takdire şayan…

Yıllığın dosya konusu olarak “Vicdani RET” karşımıza çıkıyor. Yıllıkta geniş yer ayrılan konulardan biri aynı zamanda. Vicdani Red hakkında soruşturmalar, haber ve değerlendirmeler yer alıyor.

Bir diğer dosya da “Evli Evine Evsizler Nereye” başlığıyla duyurulan evsizlerle ilgili. Ayrıca birçok söyleşi göze çarpıyor… Eleştiri, deneme, öneri yazıları, kısa tanıtım yazıları vs. ile dopdolu bir yıllık anlayacağınız… Hazırlayan kardeşlerden Allah razı olsun diyor, devamını diliyoruz.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın