nikolay gogolun ölü canları ruhunu buldu: twitterın sanal canları!?

 

obama abd başkanı. romney ise rakibi. seçimlerde birbirlerini alt etmek için uğraşıyor makyavelist kafalar, ellerinden geleni ardına koymuyorlar, son skandalları ise bir hayli komik..

nikolay vasilyeviç gogol ise, 1809-1852 arasında yaşamış bir isim. rus edebiyatının baş tacı adamlarından.müfettiş,ölü canlar,petersburg hikayeleri,özel olarak üç hikayenin yer aldığı;bir delinin hatıra defteri,taras bulba önemli kitapları. ironik dili, zekası, döneminde hiç bir otoriteyi sallamayışı, eleştiriyi göze soka soka yapmayıp saman altından lafı gediğine oturtmasıyla klasiklerde yer etmiş bir kalem. vay be dedirten cinsten hani!

 

yıl 2012, “abd de clear presence media isimli bir kuruluş isimlerini açıklmayacağı özel müşterileri için onbinlerce sahte twitter hesabı alıyormuş.”

 

1842’de yayımlanan Ölü Canlarda da gogol başkahramanı Çiçikova, iktidar ve itibar sahibi bir beyefendi kimliğine sahip olabilmek için kimsenin aklına gelemeyecek, obama ve romney hariç, bir yol bulur:

kasabadaki toprak sahipleriyle tanışıp görüşecek ve hepsini, ölmüş olan serflerinin isimlerini kendisine satmaları konusunda ikna edecek, ölü canlar satın alacaktır. ve sonuç olarak nufuzlu ve saygın bir kişi olacak! saygıyla yaşayacaktır. -ah dünyada var olma amacımız bu değil mi zaten!

 

güç ve iktidar.. güç ve iktidar!

 

maddi değerlerin insan üzerinde etkisini göstermesi açısından, şeytanın aklına gelmeyecek türlü ucuzluklara insanın nasıl da düştüğünün anlatıldığı eseri, bu iki adama şiddetle tavsiye ediyorum.

 

“sahte twitter takipçisi satın alma” psikolojik rahatsızlığına göre yapılan haberde iddia şu, obama’nın takipçilerinin %39′u, romney’inkilerin ise %31′i sahte kullanıcıymış!

ben kitabı tavsiye ettim ama belki okumuşlarda etkilenmişlerdir zaten, iktidarlarına bedavadan adam toplama yarışı, baksanıza.. herkes ekmeğime yağ sürmek zorunda!

bu işlerden hiç anlamıyorum ama sekiz on saatte oturduğumuz yerden sadece yüz dolara yüzbinlerce sahte twitter hesabı alarak amacımıza ulaşabiliyormuşuz..

efsanaye göre gogol, ölü canların ikinci cildinin de bulunduğu bütün el yazmalarını yakıyor, ağır bir bunalım içinde yatağa düşüyor, yemek yemeyi kesiyor ve dokuz gün sonra da ölüyor falan..

eskilerde ar varmış yaa, bu adamlarsa hala ortalıkta gezmiyorlar mı, öyle değil mi şimdilerde felsefe bu; yalandan kim ölmüş!?

hepiniz geberin!

 

tuba kaplan

 

 

 

 

Etiket(ler): , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

nikolay gogolun ölü canları ruhunu buldu: twitterın sanal canları!? için 2 cevap

 1. Elif Karabacak diyorki:

  Tekasür Suresinin inişine vesile sayılan ölü sayıcılığı geldi aklıma..
  cahiliyenin sadece zamanı aktörleri değişiyor,
  bu anlamda tarih tekerrür ediyor,ibret alabilen????
  ne güzel demişsin hepiniz geberin kendi pis ideolojilerinizde…

 2. ozgursahne diyorki:

  iki olay arasındaki bağ çok isabetli olmuş doğrusu öğretmenim, tebrikler.

Bir yanıt yazın