Milli Eğitim’de Kemalizm’den vazgeçildi mi sahiden?

Medyada kopan gürültüden de haberdar olduğunuz gibi Milli Eğitim Bakanlığı Kanun Hükmünde Kararname ile yeniden yapılandırıldı.

Bu yeniden yapılandırmanın orta ve uzun vadede neyi amaçladığını ayrıca ve uzunca tartışmamız gerekecek.

Çünkü bu tartışma, küresel bir dönüşümün eski iktidar biçimlerini nasıl zorladığını ve soğuk savaş dönemi pozisyonların 1980’lerden sonra yeniden gözden geçirilirken bu esnada neyin yerine neyin ikame edilmeye çalışıldığını ve küresel ölçekteki bu dönüşüm ve yeniden yapılandırma sürecinin sağ ve muhafazakâr siyasetlerle buluşarak Türkiye’ye nasıl yansıdığını vs. daha detaylı konuşacağız.

Burası kesin. Artık bazı ezberlerimizi bozmak, günlerin getirdiklerini doğru analiz etmek ve getireceklerini öngörerek yeni tavırlar almak icap ettiğini anlamamız gerekecek.

Ama benim değinmek istediğim mevzu, girişte bahsettiğim MEB hakkındaki KHK ile ilgili. Usul yönünden itirazları da bir kenara bırakacağım şimdilik. Doğrudan konuya gireyim:

Mezkur değişiklik ile bakanlığın görevleri arasından “Atatürk milliyetçiliğine, laik sosyal hukuk devletine bağlı vatandaş yetiştirme” ifadeleri, bakanın görevleri arasından da “milli güvenlik siyasetine bağlı” kalma şartı kaldırıldı. Zaten diğer yapısal değişikliklerin hangi konsepte oturduğunun analizinden ziyade tartışma da bu değişikliklere odaklandı.

Oysa bir şey kaldırıldığında yerine koyulan şeyin mahiyeti tartışmanın dışında tutulmamalıydı fakat şimdilik durum, nispeten “eski gitsin de, nasıl olursa olsun; yenilik yapılsın da ne getirirse getirirsin” gibi bir genel hava süregittiğinden tartışmayı derinleştirmeye uygun ortamlar maalesef oluşamıyor. Burada sorun, sanırım çok daha büyük bir noktada ortaya çıkıyor ki o da AK Parti siyasetine nasıl yaklaşacağımıza ve bu siyasetin girişte işaret edilmek istenen küresel dönüşüm sürecindeki misyon ve vizyonuna ilişkin takınacağımız tutuma ilişkin…

YAZININ TAMAMI İÇİN 

 

 

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Milli Eğitim’de Kemalizm’den vazgeçildi mi sahiden? için 1 cevap

  1. kbra diyorki:

    1, sınıf kıtabını gorsenız hayret edersınız

Bir yanıt yazın