Kanalizasyondan Çıkan İmparator!

Kanalizasyondan İmparator 3. Gordianus çıktı! 
Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında Roma’nın asker imparatorlarından 3’üncü Gordianus’a ait olduğu belirlenen mermer heykel başı bulundu.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Laodikya’da yılın 12 ayı kazı çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, 2010 yılı kazı çalışmalarının da kesintisiz olarak devam etmekte olduğunu bildirdi.
2010 yılında Tapınak A, Asopos Tepesi, Stadyum, Tapınak Doğu Sokağı ve 2 kilisede kazı çalışmalarının yapıldığını ifade eden Şimşek, kazıların en büyük finans kaynağının Denizli Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pamukkale Üniversitesi olduğuna işaret etti.
Laodikya’da 8 yıldır devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarıyla antik kentte birçok alanın ortaya çıkarıldığını ve gezilip görülen ören yerleri içine girdiğini ifade eden Şimşek, ”Tapınak A’da kanalizasyon kazısında asker imparator Gordianus III’e ait olduğu düşünülen çok kaliteli bir mermer baş ele geçti. Bu baş Laodikya heykel atölyesinin kaliteli ürünleri arasında yer alıyor ve Aphrodisiasla yarışacak nitelikte” diye konuştu.
Şimşek, heykel başının Tapınak A’da 2005 yılında kanalizasyon kapağı olarak kullanılan heykele ait olduğunu belirtti.
Heykel başının, M.S. 225 ile 244 yılları arasında yaşayan ve M.S. 238-244 arasında hüküm süren Roma imparatoru 3. Gordianus’a ait olduğunu ve kanalizasyon kazılarında 5 yıl önce bulunan başsız mermer gövdeye ait olduğunu tahmin ettiklerini vurgulayan Şimşek, 4.yüz yılda çok tanrılı dinlerden Hristiyanlığa geçildiği o dönemlerde heykellerin parçalanarak kanalizasyona atıldığını, bunun da onlardan biri olduğunu düşündüklerini ifade etti.
(Haber 7)
Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın