kadınlara özel haller/kitap beş-ağlarsa anam ağlar,gerisinin canı cehenneme!?

hülya, sadiye, sevim ve melek… hele melek! bizler nefes alırken, yazarken, çizerken, hatta yumruk sallarken, çokça konuşurken, bildiriler dağatırken, kitaplar okuyup basarken, dergiler çıkarırken, konferanslar düzenlerken, kelami, ilmi, siyasi,,,sair günlük tartışmalarda boy gösterirken zülme maruz kalarak can vermiş! acılar içerisinde her gün kıvranıp sonunda bir gün ölerek belki kurtulmuş kadınlardan sadece biri!

hele melek… o içimizde yanan bir yerlerin alevine körükle gelişin açıklanamayan ızdırabı..

hele melek… zulmün bu kadar da olurluğunun gözler önüne serildiği ap ağır bir ağrı…

**

çorum hatay adana ağrı  kadına şiddet kuzeyden güneye doğudan batıya  her bölge de, eğitimli eğitimsiz hangi zıkkım statüde olursa olsun, biraz daha açalım türk, kürt, arap hangi alt kültüre, ırka, soya sopa sahip olsun artarak devam ediyor!

ne yüz yıl dinliyor ne çağ, ne de çağdaş, medeniyet gibi karizmatik laflarla başlayan söylemler!

ne kıta ne okyanus tanıyor şiddet ve ölüm haberleri.. israil, rusya, barbados, meksika, brezilya, ekvator, italya, ispanya, yunanistan, makedonya, slovenya, kanada, mısır, fas, kenya ve hindistan gibi birçok ülke kadına yönelik zulmün yaşandığı yer olarak açıklanıyor bm ve avrupa konseyi raporunda!

dünyada üç kadından biri dayak yiyor!

resmi veriler, ürkiye’deki kadın cinayetlerinin yedi yılda yüzde 1400 arttığını gösteriyor. 2002’den 2009’a kadar öldürülen kadınların sayısı 953. 2010 ve 2011 rakamları bu sayıya dahil değil. Yine istatistiklere göre Türkiye’de her 10 kadından dördü şiddet görüyor..

türkiye’de ‘de 2008’de 48 bin şiddet olayı meydana gelirken, bu sayı 2011’de 1.5 kat artışla 80 bin 398 olarak gerçekleşiyor.

yalancıların baş tacı istatiksel verileri kullanacağım aklıma gelmezdi ama öyle olmuyor işte!

ne yani zulüm bir kişiyi bulunca önemli değil de milyonları vurunca mı önemli! tıpkı bir kişinin ölümünün dikkatimizi çekmeyip kitlesel ölümlerin bizi etkilediği gibi.

yada demokrasi de olduğu gibi.. ahh hayır bir kişinin itirazının hiç ama hiç önemi yok! bilmem kaç milyona bilmem kaç milyon eksi bir kaybettiniz! çoğunluk biziz işte.

ahh her neyse!

kim ne yapacaksa yapsın kim ne diyorsa desin..

bir mücadele suresi lazım belki de.. biraz inşirah allahım.. şu ucuz erkeklere şu basit erkeklere biraz insaf biraz merhamet allahım! aşağılık zalimlere biraz cehennem allahım!!!

son olarak;

şu dünyanın canı cehenneme işte o kadar!

not: yukarıdaki metin zeki ceyhanın yazıları gibi ünleme boğulmuş  olabilir. bu yüzden hiç kimseye,vurgulu, ama hiç kimseye  hesap vermek zorunda değilim!? :)

tuba kaplan

Etiket(ler): , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın