Her idealist bir zorbaya, her lider bir diktatöre dönüşebilir ve benzer biçimde, insan eli değen cennetler de cehenneme dönüşebilir.

Paul Theroux’nun ünlü romanı Sivrisinek Sahilinden Peter Weir’in sinemaya uyarladığı  izlenesi bir film

Paul Theroux, edebiyat dünyasının en zeki ve benmerkezci anti kahramanlarından Allie Fox’u yarattığı Sivrisinek Sahili’nde,idealist ütopyaların içinde barındırdığı kötücüllük olasılığını anlatır, bir yandan da Beyaz Batılı’nın her şeyi daha iyi bildiği mitosunu sertçe eleştirir.

Sivrisinek Sahili, “Gelibolu” filminin yönetmeni Peter Weir tarafından beyazperdeye aktarılmış; Belize’de çekilen filmin başrollerini Harrison Ford ve River Phoenix paylaşmıştı.

Amerikalı mucit Allie Fox, insanlığın daha iyi bir dünyada yaşamayı hak ettiğine inanmaktadır. Modern dünyaya duyduğu güveni giderek yitiren genç idealist, medeniyetin ve teknolojinin kötülüklerini geride bırakarak Honduras’a gidip Sivrisinek Sahili’ne yerleşerek yeni ve ütopik bir düzen kurmaya karar verir. Karısı ve dört çocuğunu da beraberinde götürecektir. Sivirisinek Sahili’ne yerleşmek istemesinin nedeni, bu bölgenin insan eli değmemiş bir yer olduğuna inanmasıdır; mükemmel mikrokozmosunu yaratmaya doğanın kucağında başlamayı amaçlar. Mucitin on dört yaşındaki oğlu Charlie babasını sevgi, korku ve hayretle takip edip bir yandan hikâyeyi okura anlatmaktadır. Ancak bilindiği ve Charlie’nin de öğrendiği üzere, her idealistin bir zorbaya, her liderin bir diktatöre dönüşme olasılığı vardır ve benzer biçimde, insan eli değen cennetlerin de cehenneme dönüşmesi mümkündür.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın