Cemil Ertem, Ali Şeriati’yi Öneriyor

Cemil Ertem, bugünkü Taraf gazetesinde “Sınırlara sığmayan bir siyaset” başlıklı harika bir yazı yazmış. Bir bölümünü paylaşmadan edemedim:

Mehmet Altan, “Kent Dindarlığı’nda” bunu Şeyh Galip-Usame metaforuyla ifade eder. Yani İslam’ın kentleşmesi, onun seçkin değerlerinin ortaya çıkması anlamına gelir ki; İslam kırdan ve kırın yozluğundan kurtulup, üretime, özgün-entelektüel birikimini, ahlakını katsın.

Ama ben önümüzdeki yıllarda İslam’ın ilkönce bulunduğumuz coğrafyada sonra da tüm kürede güçlü bir direniş hareketi olacağını ve siyasi dengeleri değiştireceğini düşüyorum.

İslam, bu anlamda ne Şeyh Galip’tir ne de Usame.. Tam burada sonsuza giden seçenekler vardır; ama hemen diyorum ki; niye Ali Şeriati aklınıza gelmiyor.

Bu tartışmaya devam edeceğiz, yalnız iki not: Grup Yorum konserinde İHH çizgisinde çok sayıda Müslüman genç vardı. Diyarbakır’a gittiğimde gördüm ki genç-muhalif Kürtlerin büyük çoğunluğu Kürt kimliği yanında Müslüman kimliğini de öne çıkartıyor.

İslam öyle kente-ulusa falan sığmaz artık Mehmet Hocam…

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Cemil Ertem, Ali Şeriati’yi Öneriyor için 0 cevap

  1. auras diyorki:

    Cemil Ertem her zaman öngörüleri isabetli çıkan anlizler yapmıştır; örneğin geçen sene yine İsrail'in saldırıları sırasında şunu demişti:
    Bir tarafta, hegemonik-emperyalist ulus-devletten küresel devlete sıçramaya çalışan ABD ve onun yerel uygulamacı devleti İsrail –bir küresel güç olarak- diğer tarafta ulus-devlet sürecini çiğneyerek, o ‘hakikati’ parçalayarak, küresel bir ‘ümmet’ için onun karşısına dikilen İslam siyaseti.

    Yani bir küresel güç ve küresel olma tahayyülleri olan bir başka güç; bu savaşın tarafları. İslam artık yalnız bir din değil, ondan daha ötesi.

Bir yanıt yazın