Gecikmiş temaşa

karagöz dergisinin 3 ayda bir yayımlanması birçok soruyu hak eden bir durum. Dergiyi çıkaranlar dergi işinde ustalaşmış isimler, iddialı olduğunu iddia eden de bir dergi karagöz ama, teorik dergiler gibi, hakemli dergiler gibi 3 ayda bir yayımlanmasını anlayamadım doğrusu. Ya okuyucu yok, ki muhtemel ve herkesin başında bir durum ya da ideolojik bir kurguları ve sosyal mücadele kaygıları yok/zayıf, bilemiyoruz artık.

Çok sayıda şiir yayımlıyor karagöz her sayısında.  “gözlerin birdenbire oldu nasıl olduysa/ 1984’ü George Orwell’ın gelip kondu omuzlarıma” diyor Vural Kaya, Mobese Öçleri şiirinde; Temmuz-Ağustos-Eylül tarihli 16. sayısında karagöz’ün.

Osman Özbahçe, “Günümüz Şiiri Üzerine Yorumlar”da bulunmuş. “Şiir yenilikle güncellenir. Şiiri canlı kılan, hayatın içinde tutan özellik, yeniliktir. (…) Bu manzara içinde, şiirde statükocu, eski düzenci, klişeci bakış açılarının hükmü yoktur. Yenilemeyen yenilir. Yenilikçi tavur birinci dereceden şarttır.” demiş ve ana akımları ve karizmatik şairleri merkeze alarak yaşayan edebiyata yürüyen bir tahlile girişmiş.

Bir de bilimkurgu edebiyatı dosyası var karagöz 16’da, meraklılarına…

Etiket(ler): , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın