Dünya Sosyal Forumu: Dünyayı değiştirmek bir zorunluluk (Özet geçiyoruz)

Başka bir dünya mümkün!
Morales: “Direnişe ve farkındalığa ihtiyaç var. Yeni bir dünya inşa etmek için sosyal mücadele programına ihtiyaç var. Tunus’ta ve Mısır’da patlak veren halk ayaklanmalarını destekliyorum. Bunlar değişimin işaretleri. İnsanlığı kurtarmalıyız. Bunun için de düşmanlarımızı bilmeliyiz. Halkın düşmanları sadece halkı ezen değil doğal zenginlikleri de talan eden neoliberalizm ve neo-sömürgeciliktir. Kapitalist modelin sonunu getirmeli ve yerine başka bir şey koymalıyız. Zenginlerden kurtulmak ve dünyayı değiştirmek bir zorunluluk.

İşçi, aydın ya da genç dünyanın insanları düşmanlarına karşı ayağa kalkacak. Ülkelerinin ve insanlarının çıkarları için onlar ayağa kalkma yetisine sahipler. Bunu dün bunu Latin Amerika’da yaptılar, şimdi de Arap dünyası ve Afrika’da yapıyorlar.”
Fransa Sosyalist Partisi lideri Martine Aubry ise: “Magreb ve Afrika’ya acıma ile bakmaktan vazgeçelim. Tunus’ta yaşananlar koşullar ne olursa olsun halkın yeniden kendi kaderinin hakimi olabileceğini gösteriyor. Bu belki de Avrupa’nın unuttuğudur.”
DSF’nin Afrika Koordinatörü Taoufik Abdallah:  “Bu forum dünyanın değiştiği bir ana denk geldi, harekete geçmek, dünyayı değiştirmek bize bağlı.”
Senegalli tarihçi Boubacar Diop Buuba: “Forum dünyaya değiştirmeye katkıda bulunmalı. Dünyanın mazlumlarını temsil edenlerin aralarında konuşması büyük bir şans.”
Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın