Dersu Uzala!

Başka bir dünyadan gelmiş gibi… Annesinin çocuğuna duyduğu sevgi kadar tertemiz bir adam. Hikayesini aklıma getirdikçe gözlerimin dolduğu anlar olur. Dersu Uzala adamdır. Dersu Uzala doğadan aldığının karşılığını geri verir. Dersu Uzala  Akiro Kurosawa’nın sinema diliyle insanlığa bir hediyesidir. Her yerde izletilmelidir. Dersu Uzala’nın her mimiği ve sözcüğü nefes gibi solunmalıdır. Onu izlerken, insan kendinden utanmalıdır.O Kapitalist dünyada insanlığın vicdanıdır.

Dersu Uzala (1975), Rus kâşif Vladimir Arsenyev’in 1923 yılında yazdığı, 1902-1910 yılları arasında Sibirya’nın Sikhote-Alin bölgesindeki keşiflerini anlattığı aynı adlı anılarından filme çekilmiştir. Film, büyük bir ormanın kesilip yerleşim yeri yapılması sırasında, orta yaşlı bir adamın filme adını da veren doğa âşığı avcı Dersu Uzala (Maxim Munzuk)’nın mezarının yerini sormasıyla başlıyor ve daha sonra geriye dönüşle 1902 yılında başlayan olayları anlatmaya başlıyor.

Sovyet hükümetinin görevlendirdiği yüzbaşı kâşif ve topograf Arsenyev (Yuri Solomin), askerleriyle birlikte yeni bir yerleşim yeri keşfetmek amacıyla Sibirya’nın Sikhote-Alin bölgesindeki balta girmemiş ormanlarında topografik araştırma yapmaktadır. Yüzbaşı Arsenyev’in liderliğindeki topografik keşif birliğinin yolu göçebe, avcı, aborjin Goldi Dersu Uzala ile kesişir ve bu karşılaşma sonrasında birliğin rehberi O olur. Bu eğitimsiz, eksantrik yaşlı adam, doğru önsezileri, zekası, keskin gözlem gücü ve iz sürme yeteneği sayesinde kısa sürede tüm birliğin ve tabii en çok Arsenyev’in saygısını kazanır.

Yağmurun dineceğini kuşların ötmesinden anlayabilecek kadar görmüş geçirmiş, terk edilmiş bir kulübenin varlığını bile fark edebilecek kadar gözlem gücü yüksek, ayak izlerinden yaşlı bir Çinlinin geçtiğini veya yakınlardaki bir kaplanın varlığını bilecek kadar iyi bir iz sürücü olan bu yaşlı adam, terk edilmiş kulübede daha sonra gelecek askerler için kibrit, pirinç ve tuz bıraktırabilecek kadar da öngörülü ve erdemlidir. Dersu Uzala ile Yüzbaşı arasındaki yakınlaşma giderek artmaktadır, defalarca birliği zor durumdan kurtaran Dersu Uzala ile Yüzbaşı’nın gerçek dostluğu Dersu’nun Yüzbaşı’nın hayatını kurtardığı o tipi gecesinden sonra daha da pekişecektir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Dersu Uzala! için 1 cevap

  1. Süleyman diyorki:

    Bir toprak adamının dostluğunu sıcacık bir şekilde anlatan, muhteşem doğa görüntüleri ile sizi alıp götüren bir film.

    İzlemeden ölünmemeli.

Bir cevap yazın