Tasfiye yazarları siyasaldan kültürele İslamcılığın serencamını anlattılar

Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Kriz ve Kritik Konferansları üst başlığıyla ve Bilgi Kültür Merkezi’yle birlikte düzenlediği “Türkiye’de İslamcılığın Dönüşümü” konferansında Tasfiye Dergisi yazarlarından Habil Sağlam ve Asım Öz’ün tebliğleri, farklı tartışmaları beraberinde getirdiği için sık atıf yapılan tebliğler oldular.

Mezkûr konferansın çağrısı, Türkiye’nin en önemli ve tartışmalı konularından İslamcılığın ekonomiden siyasete, kültürden gündelik hayata kadar birçok alanda kriz yaşadığı tespitine dayanıyor ve şöyle deniyordu:

“İslamcılığın (“yeni İslamcılık”) karşılaştığı krizler İslamcılığı bir yol ayrımına getirmiştir. İslamcılık gelinen noktada eleştirel bir tavır takınarak kendine iktidara mesafeli entelektüel ve politik yeni bir yol çizebilir; iktidarın dilini dönüştürebilir ya da karşılaştığı krizlerin altında kalabilir. Kongre bu amaçla Türkiye’deki İslamcılığın İktidar, Çokkültürlülük, Piyasa Ekonomisi, Uluslararası İlişkiler alanlarında yaşadığı yeni krizleri tanımlamayı, bunların eleştirisini yapmayı ve çıkış yolları üzerinde durmayı hedeflemektedir.”

Devamı için tıklayınız

 

 

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın