Siyasi istikrar, piyasaları nasıl etkiliyor?

Yasemin Çongar 15 Eylül tarihli Taraf gazetesinde; “Tabii, bir de dün Wall Street’te, serin bir sabaha uyanan yatırımcıların el bilgisayarlarından okudukları haber bültenleri var. O bültenlerde, Türkiye’nin üçüncü çeyrekte yüzde 10,3 büyüyerek Çin’i yakaladığı yazıyordu. Dahası, Amerikan siyaset ve finans çevrelerinin her zaman itibar ettiği İshak Alaton’un, “Jumbo jet gibiyiz, kalkışa hazırız” sözleriyle hem referandum sonucunu selamladığını hem de ülkenin iktisadi istikrarından gayet emin konuştuğunu duyuruyordu bülten. “Yüzde 58 istikrar getirdi” fikrinin New York’a da sirayet etmemesi için bir neden yoktu yani.” şeklinde bir değerlendirme vardı. Türkiye’de de borsa tarihi rekor seviyesine ulaşmış. Türkiye’nin mevcut iktidarla yakaladığı istikrarın küresel piyasalardaki karşılığı böylece bir kez daha ortaya çıkmış oldu.
Başbakan da referandumdan önce referandumdan ‘hayır’ çıkması halinde, yabancı sermaye girişinde tereddütler uyanacağı” sözlerinin anımsatılması üzerine; “Küresel sermaye, gideceği ülkede istikrar, güven arar. Küresel sermaye Türkiye’ye öyle kilitlendi ki bu 26 maddelik paket, geleceğe yönelik sıçrama olarak görülüyor. AKP hakkındaki kapatma davasından dolayı, ‘yüzde 65 oy almış siyasi partinin iktidar olduğu bir ülkede böyle şeyler oluyorsa her an her şey olabilir’ dediler. Siz, bir sermayedar olsanız, böyle bir tablo içerisinde ciddi yatırımlara girebilir misiniz. Ben giremem, yarını mı görmem lazım. ‘EVET’ KÜRESEL SERMAYENİN TÜRKİYE’YE GELİŞİNDE YENİ BİR SÜRECİ BAŞLATACAK. Hayır çıkarsa da saygı duyarız, ama ülkem için hakikaten zorlukların olduğunu ifade etmeliyiz.” şeklinde konuşmuştu. (11.09.2010 – Taraf)

Herhangi bir devrimci oluşumun ise piyasaların egemenler lehine oluşmuş istikrarını tehlikeye atacağı su götürmez bir gerçektir.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Siyasi istikrar, piyasaları nasıl etkiliyor? için 1 cevap

  1. antiotoridan diyorki:

    su götürmez bir tespit özgür sahne…

Bir yanıt yazın