Sınav Var!

12. SINIFLAR, EDEBİYAT DERSİ, I. DÖNEM II. YAZILI SINAVI
S.1. 1718 felaketinden sonra bu felaketin getirdiği bir nevi intibahla bazı münevverlerimizde tek selamet çaresi fikir halinde başlayan Garpçılık, 1839’da devlet müesseselerimizi ve bazı hayat şekillerimizi değiştirmekle kalmadı, bizi âdeta kulağımızdan tutarak şeyhülislam duası ve ecnebî sefir alkışıyla Avrupa mektebinde çıraklığa verdi.
Yukarıdaki cümleye göre ecnebî sefir alkışı ve Şeyhülislam duasının birleştiği süreç nedir? Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

S.2. “Son Samuray” filminde anlatılan modern Japon ordusunun kuruluşu ve o süreçte geleneksel samuray ordusunun ortadan kaldırılması ile o gelişmeye yakın dönemlerde Osmanlı’da yeniçeri ocağının ortadan kaldırılarak modern ordu kurulması arasında yerel ve küresel ölçekte nasıl bir paralellik vardır?
S.3. “Kelime seçerken de meydan senin/ Bile bile bir nebze aldanmalı” (P. Verlaine)
Yukarıdaki mısraların şairi şiirden neler beklemektedir?
S.4. “Biz borsadan kaçan halkı severiz.” (M. Celep) mısrasının toplumcu gerçekçi bir şiir olarak şair ve halktaki karşılığı ne olabilir?
S.5. Deniz, gemi, yelkenli gibi imgelerin özcü şiirde fazlasıyla yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
S.6. “Tanrı soruyor, cevap vermek ister,/ İyi ki ağlamışım ara sıra;/ Elimde kalan servet bu, dünyada” (A. de Musset)
Yukarıdaki şiirin anahtar kavramı nedir, bu kavramın şair ve hayattaki karşılığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
S.7. “Ben diyorum ki ona/ -Kül olayım/ Kerem/ gibi/ yana/ yana…/ Ben yanmasam/ sen yanmasan/ biz yanmasak/ nasıl/ çıkar/ karan-/ lıklar/ aydın-/ -lığa” (N. Hikmet) İçerik olarak bu şiir hangi şiir geleneğine aittir? Bunu nereden tespit ediyorsunuz?
S.8. “Başka sanat bilmeyiz, karşımızda dururken/ Yazılmamış bir destan gibi Anadolu’muz./ Arkadaş, biz bu yolda türküler tuttururken/ Sana uğurlar olsun… Ayrılıyor yolumuz!” (Faruk Nafiz Çamlıbel)
Yukarıdaki dörtlük ait olduğu şiir geleneği itibariyle neyi hedeflemektedir? Şekil ve içerikten hareketle değerlendiriniz.
S.9. Toplumcu gerçekçi bir şair olarak günümüz dünyasını ilgilendiren hangi meseleler temelinde şiir yazardınız? Gerekçeleriyle açıklayınız.
S.10. “Kandilli yüzerken uykularda/ Mehtâbı sürükledik sularda.” mısralarının kâfiye incelemesini yapınız.
PUANLAMA: Sorulara verilecek cevaplar 10’ar puan üzerinden değerlendirilecektir. Başarılar dilerim.

Edebiyatı Öğretmeni(niz) Ahmet ÖRS

Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Sınav Var! için 0 cevap

 1. Yasin diyorki:

  Selamdan sonra. Ahmet BEY'in şair-yazar kimliğine çok uygun sorular var. Kıyaslama ve tefekkürün öne çıkarıldığı, hayata dokunan, gündemi yoklayan sorular. Bir edebiyat öğretmeni olarak tarzı çok beğendiğimi belirteyim.

 2. enes malikoglu diyorki:

  ya benim neden böyle edebiyat öğretmenim yoktu! benimkilere edebiyatı hep ben öğretirdim. ama hocam ilgilenmeyen için zor sorular bunlar. Not konusunda elin açıktır umarım

  :-)

 3. Anonymous diyorki:

  Edebiyat sınavına bu sorularla girmek… Bu bir rüya olmalı.

 4. Anonymous diyorki:

  Sınavda bu sorulari sorabilecek edebiyat öğretmeni çıksa, ben sıfır almaya gönüllüyüm. Ama ne yazık ki sistem buna el vermiyor. Sistem bizi ele vermek istemiyor…
  Bir duruşumuz olmamalı bizim…
  Hadi kendimi geçtim, kardeşimi kim kurtaracak? Sbs canavarı kardeşime neler yapacak? Çok dertliyim…

 5. Bu soruları görünce keşke bu soruların sahibi olan öğretmenin dersine girebilsem arzusu doğdu bende.hocam bu soruları soruyorsan sen nasıl bir ders işliyorsun hayal edebiliyorum, lisans seviyesinde azdır bu tarz sorular tebrik ederim.öğrencilerin çok şanslı.

Bir yanıt yazın