Rachel’in Ailesine Onur Belgesi

Kızlarının günlüklerinden uyarlanan “Benim Adım Rachel Corrie” adlı oyunun galası için Türkiye’ye gelen Cindy ve Craig Corrie’ye, TOKAD tarafından bir “Onur Belgesi” takdim edildi

16 Mart 2003’te Filistinli bir ailenin evini korumak isterken İsrail işgal güçlerine ait bir buldozer tarafından kasten öldürülen ABD vatandaşı barış gönüllüsü Rachel Corrie’nin ailesine TOKAD tarafından bir “Onur Belgesi” takdim edildi. Kızlarının günlüklerinden uyarlanan “Benim Adım Rachel Corrie” adlı oyunun galası için Türkiye’de bulunan Cindy ve Craig Corrie’ye verilen belgede “Bu Onur Belgesi, Corrie Ailesi’ne, barış ve adalet mücadelesine yaptıkları katkı ile adanmışlık, vicdan, fedakârlık ve dayanışma gibi değerler uğrundaki şahitliklerinden ötürü takdim edilmiştir.” ifadeleri yer aldı. Belgeyi aileye takdim eden Beytullah Önce, “Rachel Corrie hepimize vicdani bir örneklik miras bırakmıştır. Böyle bir kız yetiştirmiş olmanızdan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Dünyanın her yerinde Rachel’ı unutmayacak ve unutturmayacak insanların bulunduğunu bilmenizi isterim.” derken, Cindy Corrie de Rachel’i hatırlayan insanların kendilerine umut ve ilham verdiğini ifade ederek TOKAD mensuplarına teşekkürlerini iletti.
O hepimizin vicdanı oldu
Beytullah Önce, Rachel’ın herkes için ortak bir vicdan sembolü olduğunu ifade ederken, Cindy ve Craig Corrie’den İsrail’de devam eden dava sürecine ilişkin bilgiler aldı. Cindy Corrie “Biz bu davayı sadece kendi kızımızla sınırlı görmüyoruz. Filistin’de öldürülen ama dosya bile açılmayan insanların hepsi adına bu mücadeleyi yürütüyoruz. Sonuç ne olursa olsun daha şimdiden birçok hukuksuzluk dünyaya bir kez daha kanıtlandı. Dava devam ediyor. Henüz bizim tanıklarımız dinlenmedi. Avukatlarımızı soru sormasının sırası gelmedi. Tüm bu aşamaların hepsi Rachel’i ve onun uğruna mücadele ettiği Filistin halkının yaşadıklarını dünyanın gündemine taşıyacaktır.” dedi. Görüşmede Corrie Ailesine 2008 ve 2010 yılları arasında Tokat şehrinde yapılan beş anma etkinliğinden çekilmiş fotoğraflardan oluşan bir albüm ile Tasfiye Dergisi hediye edildi. TOKAD adına Rüştü Hacıoğlu ve İrfan Sincar görüşmeye katılırken, “Benim Adım Rachel Corrie” adlı oyunun çevirmeni ve oyuncusu Setenay Yener ve yapımcısı Fatih Bolcan da görüşme sırasında hazır bulundular.

Etiket(ler): , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın