Marilyn Buck (1947-2010)

Marilyn Buck, 1998

Savaşçı-şair Marilyn Buck’ı kaybettik. 1947 Texas’da doğmuştu. Amerika’daki zencilerin özgürlük mücadelelerine destek veren, Kızılderili soykırımını gündeme getiren, İran’da Şah Rıza’yı taşlayan, Filistinlilerle beraber İsrail’e karşı yürüyüş yapan bir devrimci bir şairdi o. ABD Senatosunu ve Pentagon’u bombalamayı planladığı iddiasıyla tutuklandı ve 80 yıl hapse mahkum edildi. 28 yıl boyunca mahkum hayatı geçiren Buck, geçtiğimiz Haziran ayında özgürlüğüne kavuştuktan kısa bir süre sonra ebediyete intikal etti, Allah rahmet eylesin.


Marilyn Buck’ın şiir kitabı Kelimeyi Koru, Tasfiye Kitaplığı tarafından yayına hazırlanıyorEtiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Marilyn Buck (1947-2010) için 0 cevap

  1. salih kutluer diyorki:

    “Kelimeyi Koru” şiirinin çevirisini yayınladığımızda, San Fransisco'daki Federal Hapishaneye de bir adet dergi gönderdik. Bir süre sonra aynen geri geldi. Hapishane güvenliği tedirgin edici buldu muhtemelen dergiyi, “örgütsel döküman” olarak görmüştür belki. Amerikalıların hoşuna gitmedik, çok şükür.

  2. çetin diyorki:

    Tarihe vicdanı bir seslenişle not düşen bir dostan ayrıldık.İçimizde ince bir sızı Adil olan en güzel şekilde hükmünü verecektir.Güle güle..Marilyn…

Bir yanıt yazın