GOP Üniversitesinde Başörtüsü Yasağı Kayıtta Başlıyor!

GOP Üniversitesi, fakülte bölümlerini kazanan adayların kayıt tarih ve şartlarını açıkladı. Kayıt şartlarında en dikkat çekici madde maalesef başörtüsü yasağı ile ilgili olanı. Üniversite rektörlüğü hayatın her aşamasında yasak ile ayrımcılığa uğrayan başörtülüleri bir kez daha yasakla karşılıyor.
“Kesin Kayıt İçin İstenen Belgeler” başlığı altında 3. maddede başörtüsü yasağı şu şekilde uygulanıyor: “12 adet 4,5×6 cm ebadında fotoğraf. Son altı ay içinde önden, BAŞI AÇIK, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.”
ÖSYM de, üniversite sınavlarında görev alan personel için hazırladığı kılavuzun tam sekiz yerinde başörtüsü yasağının nasıl uygulanacağına ilişkin ayrıntılı emir ve kurallara yer vermişti. Buna göre başörtülü üniversite adaylarının sınav binalarına dahi sokulmaması isteniyordu. Sınavı kazanıp fakültelerine kayıt yaptırmaya hak kazanan başörtülü öğrencileri şimdi de üniversitelerin yasakları bekliyor.
Son KPSS’de kopya iddialarıyla ağır itham altındaki ÖSYM’ye dönük çok sayıda tepki ve mahkemeye verme süreci olmasına rağmen en büyük insan hakları ihlallerinden biri olarak başörtüsüne karşı vahşice yasakçılık yapan aynı ÖSYM’ye aynı ölçekte veya ona yakın bir tepkinin gelmemesi düşündürücüdür.
ÖSYM’nin ağır suçlularmış gibi ayrıntılı talimatlarla geçit vermemeye çalıştığı başörtülü öğrencilerin şimdi de kayıt aşamasında karşılaştıkları inanç ve kişilik haklarına saldırı mahiyetindeki “başı açık fotoğraf” dayatması kabul edilebilir bir uygulama değildir. Halkın vergileriyle kurulan okullarda vebalı muamelesi yapılan başörtülü öğrencilere dönük bu uygulamaya derhal son verilmesi çağrısı yapıyoruz. GOP Üniversitesi eğer kendini bilime ve halkın mutluluğuna adadığını iddia ediyorsa bilimsellik iddialarına ve halkın İslami inançlarına aykırı bu yasakçı tavırları için özür dilemeli ve “başı açık fotoğraf” dayatmasını kaldırmalı, eğitim döneminin başlamasıyla birlikte de üniversite içindeki başörtüsü yasağına son vermelidir.
TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilciliği olarak şehrimizde çok sayıda başörtülü öğrencinin eğitim gördüğü ve yasaklara maruz kaldığı GOP Üniversitesinin bu uygulamasına karşı öğrencileri, velileri ve Tokat halkını tepki göstermeye davet ediyoruz. Biz de yasakçı uygulamaya devam ettiği müddetçe GOP Üniversitesi yöneticilerine karşı hak ve özgürlüklerden yana olarak karşı koymaya devam edeceğiz.
Bu arada GOP Üniversitesindeki rektörlük seçimi yaklaşıyor ve adaylar da ortaya çıkmaya başladı. Şehrimiz üniversitesinin rektör adaylarından başörtüsü yasağı ile ilgili olarak talebimiz şudur: Evvela üniversitede uygulanan bu ağır insan hakları ihlaline rektör seçilmeniz durumunda son vereceğinizi deklare edin! Bu utançla üniversiteyi daha fazla baş başa bırakmayacağınızı ilan edin! Başörtülü öğrencilerden ve ailelerinden şimdiye kadar yaşadıkları mağduriyet ve karşı karşıya kaldıkları zulümler için üniversite olarak özür dileyeceğinizi ifade edin! İnanın o zaman Tokat halkı ve üniversite öğrencileri sizi daha fazla benimseyecektir.
Yasakçı uygulamalar devam ettiği müddetçe uygulamaların karşısında olacağımızı, yasağa karşı koyacağımızı beyan ediyor, yasağa muhatap olan kardeşlerimizi, duyarlı yakınlarını ve halkımızı yasağa direnmeye davet ediyoruz.
TOKAD & Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilciliği
Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın