Başörtüsü ne? Mücadele ne için?

Kocaeli’de, bu meydanda 6 yıl önce başlayan başörtüsüne özgürlük eylemleri bugün itibariyle 300. haftasına girmiş bulunuyor. Bir avuç kararlı Müslümanın herkesin geri çekildiği, sözünü eğip büktüğü, rahatlığını bozmamak adına türlü bahaneler uydurduğu bir vasatta başlattığı direniş; bugüne kadar sabır ve kararlılıkla sürerek, hepimiz için değerli bir örneklik oluşturmuştur. Çözümün bir parçası olmayanların, sorunun bir parçasına dönüşeceği bilinciyle hareket eden Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu, doğrunun, haklının, iyinin yanında olabilmek için mücadelesine devam ediyor. Bu noktada, başta Kocaeli halkı olmak üzere herkese bazı hususları hatırlatmak istiyoruz:

Bugün Türkiye’nin birçok yerinde bulunan Platformlar, başörtüsü mücadelesini, insanlara kendi inanç ve düşüncelerini zorla kabul ettirmek için yürütmüyor. “Kendine Müslüman” bir siyaseti reddederek; hakkı, adaleti ve özgürlüğü toplumun tüm kesimleri için istiyor.
Bizim için başörtüsü, insanlar arasında adaleti hâkim kılma, insanlara tevhidi ulaştırma ve onları her türlü iktidarın köleleştirici politikalarından özgürleştirme çabasının sembolüdür.
Özellikle vurgulamak isteriz ki; başörtüsü iktidarın değil, iktidarı denetleyenlerin, denetlemesi gerekenlerin sembolüdür.
Bunu vurguluyoruz çünkü içki satışıyla, Kars’taki heykelle, tarihi konu edinmiş bir televizyon dizisiyle ilgili son günlerde yapılan tartışmalarda ve takınılan tutumda, iktidarda olmanın verdiği hissiyatı yakından gözlemliyor ve buradaki “güç bizde o zaman istediğimizi yaparız” anlayışını büyük bir yanılgı olarak değerlendiriyoruz.
Kendi politik amaçları doğrultusunda insanları halkın taleplerini manipüle eden, çalışanları asgari ücret köleliğine mahkûm eden, sendikasızlığı dayatan, doğayı inşaat çöplüğüne dönüştüren, protesto gösterilerine şiddetle mukabele eden siyasal bir iktidarın, başörtüsü üzerinden seçmen kitlesine mesaj vermesinden kesinlikle razı değiliz.
Başörtüsünü savunmak, günübirlik politikaların, halkın tamamının maslahatını gözetmeyenlerin ve iktidar gücünün sarhoşluğuna kapılanların harcı olamaz. Bundan sonra da olmayacaklardır.
Sevgili dostlar,
Kendi ajandasını partilerin, hükümetlerin politik çıkarlarına endekslemeyen; kendine masa başı teorilerle değil sahadaki kazanımlarından hareketle bir yol açan ve sorunlar karşısında inisiyatif almaktan geri durmayan platformlar olarak, Kocaeli’nde süren ve yüzümüzü ağartan bu direniş hikayesine hepimiz şahitlik ediyoruz.
Bugün Sakarya’da, Ankara’da, Akyazı ve Konya’da her hafta, Van, Antalya, Bursa ve Afyonkarahisar’da her ay; başörtüsü platformları her türlü zulme karşı, tevhid-adalet-özgürlük mücadelesini yükseltiyorsa, bunun başlangıç noktasında Kocaeli’deki kardeşlerimizin direngen tavırları bulunmaktadır.
Duamız, bu onurlu direniş halkalarına Türkiye’nin diğer şehirlerinden yeni katılımların olmasıdır. Sakarya Adalet Girişimi olarak Kocaeli’de 300 haftadır yerini terk etmeyen, sözünü sakınmayan, mücadeleden vazgeçmeyen kardeşlerimize müteşekkiriz.
Kınayıcıların kınamasından çekinmeden sözünü zalimlerin suratlarında patlatan Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu’nun sergilediği direniş kardeşliği bizi onurlandırmaktadır. Allah, yolunda direnenlerin yardımcısıdır.
Kararlıyız, ümitliyiz ve birlikte direnmeye devam edeceğiz.
Sakarya Adalet Girişimi adına hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.
Beytullah Emrah Önce
Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın