Argo Oscar’da Bir Numara!

 

Tam da NATO cephesi tarafından İran aleyhinde başlatılan kampanyaya uygun düşen, belki de şu an seyretseler İran’ı Suriye iç savaşı üzerinden şeytanlaştıran sivil İslami yapıların bile keyifle seyredebileceği ve İran aleyhine deşarj olabileceği bir film Argo. Hollywood’un ideolojik manipülasyon işlevini sonuna kadar yerine getiren ve Oscar’ı da tabi ki sonuna kadar hak eden bir film.

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış deyince insanları daha kolay kandırabileceğini zanneden, varsayalım gerçek bile olsa o hikâyeden aptalca ve komik filmler yapabilen bir aşağılık film denemesi de denilebilir. Sahnelerinin bir kısmı da Türkiye’de çekildi diye övünç kaynağı olan, içi boş, gülmek için bile seyredilmeyecek, dünyada kaybedenlerin filmlerde kazanmaya çalıştığı, kaybettiği itibarlarını filmle kurtarma çabası!

Gerçekten bu filmi eleştirmeye kalksak eleştirecek çok şey var. Fafat ciddiye alınacak gibi değil. Giriş, gelişme ve sonuç yapılanmasına uygun bir Amerikan kahramanlık hikayesi. Kahramanımız Ben Affleck İran’da rehin kalan Amerikalı casusları sağ salim tam da berbat Hollywood senaryolarına uygun şekilde vahşi İran’dan çıkarıyor ve her şey yoluna giriyor. Beyinleri zehirlenmiş Hollywood aktörleri emperyalizmin iyi niyet elçisi görevini başarıyla yerine getiriyor.

Mustafa Kıyak

Etiket(ler): , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir yanıt yazın